User: unknown  ||   Login  ||  NEWS: Thermodynamics of Fatigue Process: W#1, Join FABER

 

Title PragTic

Concept

PragTic SW

Author

FAQs

Bugs

 

Fatigue Lounge

Bulletin

Users

User Profile

Conference List

Photo Gallery

Reports

Links

Sponsors

Glossary

 

Suporting Institutions

Language / Jazyk: English

ZpravodajOd 20. 6. 2008 je zpravodaj publikován pouze v anglické verzi. Důvodem pro tuto změnu byla především nutnost umožnit uložení jednotlivých položek zpravodaje do prohlížitelné databáze. V takovém případě ovšem simultánní existence dvou jazykových verzí značně přesahuje mé možnosti. Všem českým uživatelům se omlouvám, pokud Vás ale zajímají aktuální zprávy, podívejte se, prosím, na anglickou verzi.

Vývoj PragTicu

 • 22. 5 2008 - Tak jsem se vrátil zpět k programování. Jsou tu nějaké chyby na opravu, ověřuji implemetovatelnost nové metody pro multiaxiální řešení v NCÚ dle Jing Liho a také jedné z metod používaných v programu NASALIFE. Protože chci v červnu strávit nějaký čas s rodinou u moře, tak si nemyslím, že by nová verze PragTicu byla k dispozici dříve než 1. července. Do té doby vám budu vděčný za jakékoli připomínky či informaci o nalezených chybách.
 • 13. 4. 2008 - Asi si každý, kdo sleduje vývoj na těchto stránkách, všiml, že aktuálně stíhám opravdu pouze přípravu přihlášky do 7. rámcového programu EU (viz odkaz v záhlaví). Omlouvám se, ale víc toho dělat nemůžu.
 • 29. 3. 2008 - Pokud jste si snad dosud nevšimli nového titulku v záhlaví a zajímá vás, můžete na tento odkaz vstoupit i tudy.
 • 23. 3. 2008 - Můžete se připravit na vydání nové bety. PragTic v.0.2betaF bude v sekci Tools obsahovat proceduru pro výpočet Wöhlerovy křivky na základě experimentálních dat. Narazil na další nejasnosti v procedurách uniaxiálních metod (redukce tenzoru deformace), posečkejte proto s tímto typem výpočtu raději na novou verzi. Drobný překlep také znemožňuje spuštění výpočtu na elementu SOLID95 ANSYSU. Předpokládám vydání betaF verze zhruba za 14 dní.
 • 3. 3. 2008 - BetaE verze byla dnes vydána podruhé s několika drobnými opravami. Komentář k tomuto kroku najdete zde.
 • 20. 2. 2008 - Ode dneška si registrovaní uživatelé mohou stáhnout novou verzi PragTicu v0.2betaE. Rozsáhlé změny zahrnují i opravu dříve avizované kritické chyby. Více v sekci Program.
 • 12. 2. 2008 - V algoritmu iterativního nalezení počtu kmitů v rovnicích Basquina a Mansona-Coffina byla nalezena závažná chyba. Výsledky všech metod založených na únavové deformační křivce (SWT a jeho klony, Morrow, Feltner, Socie, Findley v. Socie a Wang & Brown) jsou s vysokou pravděpodobností posunuty na nekonzervativní stranu. Prosím, počkejte na opravu připravovanou v rámci vydání PragTicu v.0.2 betaE, která by měla být ke stažení do jednoho týdne.
 • 21. 12. 2007 - Nyní si můžete už stáhnout i PragTic v.0.2 betaD. Větší množství uživatelů zjevně dokáže odhalit více chyb. Díky za pomoc a, prosím, pokračujte v tom...
 • 4. 12. 2007 - Registrovaní uživatelé mohou stahovat PragTic v.0.2 betaC. Povšimněte si nových rozšíření, která jsou tam zmíněna.
 • 2. 11. 2007 - Našel jsem během programování zvláštní chybu v inicializaci nově vytvářených entit. Bohužel mi hledání chyby zabralo hodně času a tak bude betaC verze vydána později (nevěřili byste, co práce dá příprava setkání uživatelů). Zato tam najdete bonus - řetězení různých výsledkových souborů do jediné přechodové lokální historii. Verze betaC bude nicméně zřejmě vydána až těsně před setkáním uživatelů.
 • 25. 10. 2007 - V příštím týdnu očekávejte PragTic v.0.2 beta C s opravou a dalším rozšířením importu obecných dat. Zatím upozorňuji na nové položky v sekci Bugs - konkrétně omezení velikosti souborů zobrazitelných v editoru PragTicu a problémy s UNIXovským formátem textových vstupů.
 • 1. 10. 2007 - Upozorňuji na opravu v.0.2 beta verze s názvem PragTic v.0.2 betaB. Povšimněte si, prosím, také přepsaného popisu, jak připravit export dat z ABAQUSu
 • 31. 8. 2007 - Je tu nová verze PragTicu - v.0.2 beta. Rozhodl jsem se už déle neotálet a vydat novou verzi alespoň takto - na to, co chybí se podívejte na stránky programu.
 • 31. 7. 2007 - Nedávno jsem se zaměřil na MSSR metody (jestli tento pojem neznáte, obraťte se na manuál PragTicu). Finální verze metody, která se konečně korektně řeší problém dvojí maximalizace se objeví v PragTicu v.0.2. Upozorňuji, že proto McDiarmidova v.MSSR či Matakeho metoda může za jistých podmínek vést k nesprávným výsledkům.
 • 25. 6. 2007 - Práce na manuálu k PragTicu jsou zhruba v půlce. Ve vývoji jsou ale ještě další body k řešení. Můj příští měsíc v Evektoru bude věnován především přípravě grantu pro MPO, takže se datum zveřejnění nové verze odsouvá zase o měsíc do srpna.
 • 24. 3. 2007 - Neměl bych nic slibovat. Neměl bych nic slibovat. Neměl bych nic slibovat. Neměl bych nic slibovat...
  No, omlouvám se, ale nemyslím, že by bylo užitečné právě nyní zveřejňovat přislíbenou verzi v.0.2 beta. Vývoj pokračuje pěkně a nyní už mám v podstatě doprogramovanou většinu předpokládaných funkcí. Ale budu muset ještě nějaký čas strávit na hledání chyb. Navíc byla spousta změn realizována poměrně hluboko v programu a mohu tedy očekávat, že stávající Help bude muset být významně pozměněn (a to vlastně doposud nikdy nebyl dokončen). Musím říct, že příprava Helpu je neskutečně únavná záležitost.
  Hm, pokud některý z uživatelů bude chtít vyzkoušet stávající verzi v.0.2 gamma, jen ať se mi ozve a já ji pošlu. V podstatě mi může jen pomoci v hledání chyb.
 • 28. 12. 2006 - Díky Grantové agentuře ČR jsem zase jednou musel rozvážit, kudy se ubírat dále. Výsledkem je, že výše úvazku v Evektoru bude v novém roce výrazně snížena. Práce na oznámené verzi PragTic v.0.2 dohodnuté s Evektorem budou nadále pokračovat, ale ve výrazně nižší rychlosti. Omlouvám se, ale musím se teď soustředit především na nový projekt. Nicméně alespoň předpokládám, že před verzí v.0.2 zveřejním ještě jednu beta verzi před konferencí Fatigue 2007. Zde by už mělo být zahrnuto poměrně dost z nových změn.
 • 9. 11. 2006 - Dodatečně oznamuji velikou novinu. Představitelé mé mateřské firmy Evektor se rozhodli podpořit další vývoj PragTicu. Na základě dohody bude v rámci mého pracovního nasazení v Evektoru vyvíjena nová verze (pracovně označovaná v.0.2). Tato verze by měla komunikovat s daty z MSC.Nastranu a měla by být schopna provádět výpočty pomocí lokálních elastických napětí (blíže viz sekce Program->Co očekávat v nové verzi). Tímto bych chtěl potenciálním zájemcům oznámit, že nové vlastnosti připravované do přechodné verze v.0.1.2.1 budou zahrnuty do v.0.2 a zmiňovaná přechodná verze nebude uvolněna ke stažení. Verze v.0.2 dle dohody s Evektorem zůstane volně šiřitelná a Evektor si nebude činit žádný právní nárok na její vlastnictví.
 • 12. 9. 2006 - PragTic v.0.1.2.1 dosud není připraven. Musel jsem se teď soustředit na výzkum (článek pro konferenci Fatigue 2007). Slibovaný výpis lokální zátěžné historie je připraven, nicméně opět chybí odpovídající sekce v Helpu. Navíc bych chtěl přidané řešení provázat na nový prvek databáze - souřadné systémy. Takže se zveřejnění nové verze zřejmě odkládá na konec října...
 • 5. 8. 2006 - vyzkoušejte nový import ve zveřejněné verzi v.0.1.2beta!
 • 30. 7. 2006 - nový import je skutečně hotov! Musím ovšem ještě dokončit změny v Helpu týkající se této položky, protože způsob importu je dost odlišný (a jednodušší). Protože si beru na týden volno, předpokládám, že na webu by se nová verze měla objevit na konci týdne, tj. k 6. srpnu.
 • 30. 6. 2006 - k tomuto datu jsem sliboval nový import dat. Bohužel se mi to nepodařilo dodržet - pořád ještě si nedokážu správně rozdělit práci pro Evektor a pro PragTic. Dokončení importu předpokládám v příštím měsíci.
 • 19. 5. 2006 - na cestě jsou velké změny v importu dat. Měly by výrazně zjednodušit celou proceduru.
 • 14. 5. 2006 - pokud byste chtěli vyzkoušet PragTic, podívejte se do sekce PragTic SW->Download & instalace.
 • 20. 4. 2006 - včera na konferenci v Žinkovech započala jednání ohledně možnosti použití grafického postprocesoru MKP řešiče PMD od firmy Vamet s.r.o. i u PragTicu. Cíl je samozřejmě ještě velice, velice daleko.
 • 14. 3. 2006 - metodika dle Lia & Mahadevana je implementována. Některé výsledky se mi však nelíbí, takže budu ještě kontrolovat. Také jsem se vrátil k metodě hledání kritické roviny dle Carpinteriho & Spagnoliho. Mezi Weberovými daty jsou totiž taková, která algoritmus prezentovaný autory nedokáže zpracovat.
 • 26. 2. 2006 - připravován algoritmus kritéria dle Liu & Mahadevana
 • 6. 2. 2006 - započaly práce na interaktivní nápovědě pro PragTic

Změny na webu

 • 30. 5. 2008 - Opravil jsem PhP skripty pracující nad databází References. Konečně by měla vyhledávání fungovat jak má.
 • 29. 5. 2008 - Za poslední týden jsem na webových stránkách projektu provedl řadu změn:
  1. Začal jsem s výstavbou čehosi, čemu říkám Notification System. Měl by umožnit automatické informování e-mailem každého, kdo si to vyžádá, o konkrétních změnách na těchto stránkách a přidružených databázích. Systém je přístupný každému registrovanému uživateli.
  2. Rozšířil jsem profil uživatelů o volby týkající se používání Systému notifikace. Přístup k nim získáte pomocí tlačítka Your preferences na spodku stránky věnované uživatelskému profilu (User Profile).
  3. Pozměnil jsem stránku Conferences tak, aby zahrnovala Notification System.
  4. Sestavil jsem novou databázi pro popis chyb (Bugs) a připojil ji na Notification System. Chyby teď může hlásit jakýkoli privilegovaný uživatel. Od tohoto okamžiku už je stránka věnovaná chybám v PragTicu již pouze v anglickém jazyce - udržení dvojjazyčného systému s funkčností databáze by bylo opravdu příliš složité.
  5. Dokončil jsem pozapomenutou stránku pro připomenutí zapomenutého hesla tak, aby se všichni zapomětlivci mohli zase někdy přihlásit.
  6. Pozměnil jsem vstupní formulář pro registraci nových uživatelů.
  Tohle všechno dělám proto, abych podpořil interaktivitu těchto webových stránek. Věnoval jsem tomuto úsilí docela dost své energie, abych se dostal k nějaké odezvě od uživatelů, ale zatím se nezdá, že bych dosáhl nějakého cíle. Očekával bych, že alespoň občas někdo přidá nějakou aktuální novou konferenci, ale zatím jsem jediná osoba, která tuto databázi udržuje aktuální. Buď tedy neexistuje adekvátní potřeba pro taková data anebo jsou uživatelé příliš líní.
  Také nerozumím trendu, který se v poslední době rozšířil mezi novými uživateli. Zařadí se mezi privilegované uživatele, zadají nějaké fiktivní jméno a vše ostatní nechají nevyplněné. Privilegovaný uživatel by měl být osoba, která chce s udržováním těchto stránek nějakým způsobem pomáhat a ne se jen zoufale snažit schovat svoji pravou identitu. Plánovaná kooperace je založena na sdílení dat, která by měla být pokud možno přesná - otevřenost v popisu jednotlivých přispěvovatelů by pak měla být jednou z řady bezpečnostních opatření k zajištění platnosti dat, která se zde nacházejí. Rozumím těm, kteří nechtějí poukazovat na svého zaměstnavatele, ale to je tak všechno. Nebo se domníváte, že data obsažená v profilu uživatelů jsou natolik osobní, že by vás mohla poškodit?
  Zdá se mi, že v dohledné době budu nucen provést reklasifikaci uživatelů a ty zjevně fiktivní buď změnit na anonymní anebo úplně odstranit. Docela mě to mrzí - copak nechápete, že se tu snažím vybudovat komunitu únavářů a ne vám prostě jen krást vaše cenná osobní data?
 • 22. 5. 2008 - Přihlášku projektu PragTicA do 7. rámcového programu EU jsme úspěšně podali. Její část můžete shlédnout na stránkách projektu PragTicA v pravé části obrazovky (pouze v angličtině). V současnosti zvažuji zda-li se rovnou nepustit do založení dokumentačního úřadu pro únavovou analýzu, jehož potřebnost zmiňuji v přihlášce projektu. Jestli vás téma zajímá, přečtěte si ten dokument a napište mi svoje názory.
 • 29. 3. 2008 - Pokud jste si snad dosud nevšimli nového titulku v záhlaví a zajímá vás, můžete na tento odkaz vstoupit i tudy.
 • 8. 11. 2007 - Mohli jste si všimnout, že v záplavě nových jmen se objevuje hodně uživatelů s vazbou na Hochschule Esslingen. Jakubovi Rosenthalovi se podařilo prosadit dvě pro nás zajímavá témata do projektů studentů bakalářského studia. Jedna trojice studentů bude porovnávat životnost jimi vybrané multiaxiálně zatěžované součásti s predikcí dle FemFatu, WinLifu a PragTicu. Druhá trojice započne s vytvářením nové databáze, kterou jsem pro sebe pracovně nazval FinLiv. Bude se jednat o databázi experimentů s multiaxiálním harmonickým či statickým zatěžováním a konečnou životností. Přejme jim všem hodně zdaru.
 • 25. 10. 2007 - Povšimněte si nové sekce 1st PragTic Users' Meeting, která je věnována přípravě prvního setkání uživatelů PragTicu a zájemců o něj.
 • 12. 9. 2007 - Konečně se mi podařilo dokončit zadání nové skupiny testů do FatLimu. Od nynějška už tedy můžete přidávat veškerá relevantní data. Také koncept signování by měl všude, kde má, běhat, takže jediná plánovaná a dosud nedokončená procedura je koncept opravy cizích dat.
 • 31. 8. 2007 - S novým PragTicem v.0.2 beta je zveřejněn i nový přístup k manuálu - kromě verze propojené s programem přímo je tu možnost procházet manuál i na webu
 • 13. 8. 2007 - Jak se zdá, uživatelé Internet Exploreru nemohou plně využívat databázový filtr v sekci konferencí. Maximum, které se mi pro ně podařilo zprovoznit, je zobrazení všech konferencí bez jakékoli selekce. Mimochodem - používám Mozillu Firefox a stránky jsou optimalizovány právě pro tento prohlížeč.
 • 4. 8. 2007 - Dnes byl podstatně změněn vzhled webových stránek. Nová sekce s databází konferencí může být pro spoustu z vás velmi užitečná.
 • 31. 7. 2007 - Jak jste si mohli všimnout, uživatelská jména některých uživatelů se změnila. Měl jsem pocit, že první pokus, kdy byla uživatelská jména přidělována podle příjmení, je poněkud příliš oficiální. Proto jsem dříve registrovaným uživatelům nabídl možnost si přihlašovací jméno změnit. Někteří se pro to rozhodli.
 • 31. 7. 2007 - Vítám všechny nové uživatele. V tomto okamžiku jsme už obsáhli i Bulharsko a Írán.
 • 25. 6. 2007 - Počet uživatelů pozvolna stoupá, ale někteří zřejmě zcela nerozumí rozdílu mezi privilegovaným a anonymním uživatelem. Proto bych vás chtěl poprosit: Pokud se chcete stát privilegovaným uživatelem PragTicu nebo databáze FatLim, odkryjte svoji identitu trochu a pokud možno si nevymýšlejte. Doufám, že jednoho dne bude Fórum opravdu navštěvováno a koncept správců a podpisů popsaný v projektu FatLim bude opravdu funkční. Je velmi důležité, aby se uživatelé v tom okamžiku cítili mezi sebou dobře. Doufám, že otevřenost v počátku vytvoří na webu dobrou atmosféru...
 • 20. 4. 2007 - Na pravé, červené straně najdete nové sekce Links a Sponsors.
 • 11. 4. 2007 - Stránky PragTicu byly převedeny na nový server s lepší dostupností (aspoň tak mi to bylo řečeno). Během převodu se vyskytlo několik různých problémů, nyní by už však mělo být v pořádku. Jestliže přesto narazíte na nějaký problém, dejte mi, prosím, vědět...
 • 5. 4. 2007 - Zjistil jsem, že uživatelé MS Exploreru vidí nové stránky ve velmi špatné kvalitě - tlačítka po stranách jsou roztažena podél celého ústředního textu. Opravil jsem to, ale teď musím počkat. Stránky PragTicu jsou právě v tyto dny převáděny na nový server a tak nemám žádnou cestu, jak dostat opravené soubory na web.
 • 20. 3. 2007 - Předpokládám, že si každý těch změn všiml. Berte to, prosím, zatím jako zkušební režim. Buďte tak laskaví, a když se setkáte s nějakým problémem, tak mi ho nahlašte.
 • 19. 3. 2007 - První dámou mezi námi je Kateřina Dědková z Masarykovy univerzity. Vítej, Kateřino!
 • 14. 3. 2007 - Konec března se blíží. Na mém počítači se mi už podařilo rozběhnout fórum uživatelů, databázi materiálových parametrů a databázi odkazů na literaturu, nicméně výsledná databáze únavových mezí a patřičných výsledků mě stále ještě čeká. No, zdá se, že budu potřebovat štěstí, abych to stihl před konferencí Fatigue 2007... Navíc jsem si na tuhle práci v plánu práce na tento rok alokoval pouze tři měsíce, takže další vývoj bude už mnohem obtížnější...
 • 14. 3. 2007 - Pavel Bareš z Timkenu Česká republika s.r.o. se zařadil mezi uživatele PragTicu. Vítejte!
 • 15. 2. 2007 - Mezi uživatele PragTicu vítám i Jozefa Buchu z Univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíně.
 • 14. 2. 2007 - Pokračuji ve výstavbě veřejně přístupné databáze mezí únavy při různých zatěžování. Práce mi jde celkem od ruky, takže doufám, že ke konci března už bude k dispozici.
 • 14. 2. 2007 - Chtěl bych přivítat nového uživatele PragTicu. Je jím Štěpán Major z VUT Brno.
 • 28. 12. 2006 - podívejte se na novou sekci Chyby. Je nanejvýš důležité - přinejmenším nyní.
 • 19. 5. 2006 - ano je tu opět nová sekce. Viz Uživatelé.

Únavové výpočty

Zde se budou objevovat komentáře k výsledkům metod implementovaných do PragTicu získané na různých souborech experimentálních dat. Kromě jiných metod budou často zmiňovány i výsledky mnou navržených kritérií PCr (či starší neúplné verze PC) a PI (popř. PZ jak je označováno ve starších publikacích). Jestliže jste je ještě nikde jinde neviděli, lze nalézt jejich podobu v mé disertaci (s. 78 a 79). Pokud nerozumíte některým pojmům či zkratkám používaným v této části, pak se podívejte na příslušné části manuálu k PragTicu.

 • 22. 5. 2008 - Zaměřil jsem se na domnělou chybu týkající se kritérií kritické roviny s MD preferencí. Pro srovnání jsem implementoval postup používaný nyní pro MSSR kritéria a porovnal výsledky obou řešení. Nenašel jsem žádný rozdíl a tak toto řešení můžete bez obav dále používat. Moje podezření bylo původně iniciováno během srovnání výsledků metod MCCM a MCEM pro PCr kritérium. Rozdíly ve výsledcích byly velice nepatrné a ty větší se týkaly případů s fázovým posuvem 90 stupňů (až 7% &Delta FI faktoru. Nebyl jsem si proto jistý, jestli se nejedná o problém chyby zaokrouhlení, který se superponuje na stávající řešení, kdy je rovina s MD nejprve vyhledávána pomocí stávajícího globálního postupu a optimalizace je nasazena až na výsledek tohoto prvního stupně řešení. Výsledky jsou identické a tak mé předchozí závěry týkající se MCCM a MCEM zůstávajíc v platnosti.
 • 29. 3. 2008 - Pokud jste si snad dosud nevšimli nového titulku v záhlaví a zajímá vás, můžete na tento odkaz vstoupit i tudy.
 • 23. 3. 2008 - Revizí konečně prošla i experimentální data ze Simbürgerovy disertace. Žádnou významnější chybu oproti původním datům od Webera jsem neobjevil. Je nicméně zajímavé, že zátěžný mód ohyb-torze byl realizovaný na vrubovaných vzorcích. Do stávající struktury FatLimu tedy zcela nezapadá. Bohužel Jakub Rosenthal odešel z HS Esslingen a tak se plánované rozšíření databází směrem k vrubovaným vzorkům a konečným životnostem zase o něco zpomalí. Nevyšel nám ani grant MPO, takže vše zůstává při starém - pouze na mně.
 • 9. 3. 2008 - Konečně jsem se dostal ke zpracování Baierovy disertace. Zabralo mi to několik dnů. Problém je v tom, že Baier všude uvádí pouze grafy a nikoli přesná tvrdá data. Musel jsem tedy hodnoty odečíst pomocí programu g3data.exe, pak je analyzovat, odvodit patřičné Wöhlerovy křivky a nakonec ještě rozvážit co sakra je kde mez únavy. Je zřejmé, že na této cestě je několik kritických bodů: 1) Baier nemusel kreslit obrázky zcela přesně; 2) pro odečet jsem používal skeny (distorze obrazu); 3) použití programu g3data také generuje nějaké ty chyby; 4) samotné určení Wöhlerových křivek a mezí únavy (každá křivka je popsána cca 4-15 body). Sestava Baierových experimentů je nicméně natolik zajímavá (významná střední napětí), že ačkoli tam mohou být drobné chyby, celkové vyznění výsledků má v rámci databáze FatLim stále silnou výpovědní hodnotu.
 • 14. 1. 2008 - Nedávno jsem se zabývat výtěžností zavedení metody nejmenší opsané elipsy do analýzy amplitudy smykové složky zatížení na rovině. Testování proběhlo na běžném PCr kritériu s poměrně překvapivým výsledkem - rozdíl nebyl tak markantní, jak jsem očekával. Nová metoda nicméně dává mírně lepší výsledky pro ty z neproporcionálních experimentů, jejichž výsledky byly nějakým způsobem ovlivněny. Podrobnější analýzu můžete očekávat na konferenci "Únava a lomová mechanika 2008".
 • 13. 8. 2007 - Stefan Stefanov nastartoval nový web orientovaný na projekt vývoje křivočaré integrální metody. Odkaz na jeho stránky najdete mezi ostatními odkazy v sekci Links
 • 31. 7. 2007 - Nedávno jsem se zaměřil na MSSR metody (jestli tento pojem neznáte, obraťte se na manuál PragTicu). Stále se zde objevovaly problémy s dvojí maximalizací na množině diskrétních rovin. Snažil jsem se zlepšit funkčnost už ve verzi PragTicu v.0.1.2, nicméně jsem zjistil, že se zde stále objevovaly chyby. Nové revidované výsledky McDiarmidova metody v.MSSR a Matakeho metody budou do databáze FatLim zavedeny během dvou dnů.
 • 25. 6. 2007 - Konečně se mi podařilo k databázi FatLim připrogramovat i statistické vyhodnocení. Teď už by výsledky měly být naprosto jasné. Jakub Rosenthal mi pomáhá v kontrole dat z původních textů - odhaduji, že zhruba dvě třetiny už máme zkontrolované a přepočítané.
 • 24. 3. 2007 - Myslím, že změny na webu by měly být zmíněny i v této sekci. Projděte si obsah databáze výsledků vysokocyklových multiaxiálních metod, která, myslím, má opravdu co nabídnout.
 • 14. 3. 2007 - No sláva, konečně!!! Článek zabývající se metodami PI a PCr byl přijat k publikaci v International Journal Fatigue. Podívejte se na http://dx.doi.org/10.1016/j.ijfatigue.2007.02.015, jestli vás to zajímá.
 • 14. 2. 2007 - Konečně jsem dokončil úplné odvození formulace PC metody. Její materiálové parametry jsou definovány dvěma různými rovnicemi v závislosti na konkrétním poměru mezi mezemi únavy při axiálním zatěžování a torzi. Úplné řešení označené jako metoda PCr bylo zakomponováno do revidovaného příspěvku do International Journal of Fatigue. Musím teď počkat, zda bude tento příspěvek v této formě akceptován. Úplné řešení bude předvedeno při prezentaci na konferenci Fatigue 2007. Pozitivní vlastnosti starší PC formulace zůstaly u PCr zachovány, navíc došlo k posunu střední hodnoty odchylky k nule. PCr metoda bude implementována v beta verzi PragTicu uvolněné před konferencí Fatigue 2007.
 • 12. 9. 2006 - Poslední datum v této sekci se zdá být poměrně dávno. Tu dobu jsem strávil na vývoji PragTicu. Nedávno mne však závěrečná lhůta pro dodání příspěvku na konferenci Fatigue 2007 přiměla ke změně cílů. Příspěvek tak nyní dokumentuje výsledky na souboru 329 experimentů, což už je skutečně velký soubor dat. Potřeboval bych poněkud víc času, abych mohl pokračovat s mými plány na databázi výsledků vysokocyklových experimentů...
 • 20. 4. 2006 - Zapomněl jsem zmínit zdroj, kde se nachází Weberova dizertace. Tak tady je: http://csidoc.insa-lyon.fr/these/pont.php?id=weber
 • 18. 4. 2006 - Weber ve své práci používal špatné výsledky experimentů Heidenreicha a Zennera. Správný přepis lze nalézt ve zde zveřejněném příspěvku pro konferenci v Žinkovech.
 • 8. 4. 2006 - Podařilo se mi dopátrat, jak je to s problematickými daty přebíranými od Nishihary a Kawamota. V disertaci jsem tato data čerpal z Carpinteriho a Spagnoliho. Protože některé indicii naznačovaly, že tato data nejsou zcela korektní, obrátil jsem se na prof. Spagnoliho, který však poukázal na to, že pouze přebral informace ze staršího článku prof. Machy. Prof. Macha byl tak laskav, že mi poskytl k nahlédnutí část původního japonského zdroje a komentoval, že ve zmiňovaném článku použil gravitační konstantu g=10 m/s^2 a ne 9,81, což by mohl být ten rozdíl. Je to tak a samozřejmě do toho navíc vstoupily i problémy s chybami zanesenými postupným přejímáním dat. Ani verze uveřejněná nedávno Dejanem Ninicem není prosta chyb, takže i já se zde pokusím podat souhrn výsledků Nishihary a Kawamota, doufejme, že konečně v pořádku.
 • 31. 3. 2006 - Radost v předchozím záznamu byla poněkud předčasná. Ani nové nalezené řešení nekoresponduje s hledaným maximem. Blíže je problém popsán v příspěvku, který bude přednášen v Žinkovech. Pokusím se domluvit s pořadateli, zda by bylo možno jej vystavit také zde.
 • 17. 3. 2006 - Našel jsem cestu, jak se vyhnout konzervativnosti PC kritéria. Po pravdě řečeno jsem udělal krok vedle při odvození jeho parametrů a budu muset ke své disertaci připojit corrigendum. PC nicméně i nadále dosahuje celkového rozsahu 37% při použití všech experimentálních výsledků. To je, myslím, skvělý výsledek.
 • 14. 3. 2006 - Takže je všech 266 experimentů spočteno. PC je nejlepší - něco z výsledků bude prezentováno v Žinkovech.
 • 28. 2. 2006 - Zhruba polovina Weberových dat již spočítána v PragTicu. PC kritérium je stále nejlepší, PI se propadlo dost hluboko.
 • 27. 2. 2006 - Na webu nalezena disertace Bastiena Webera (INSA Lyon, 1999) Prováděl podobná ověřování vysokocyklových metod na velkém souboru dat - po pravdě o dost větším než já ve své disertaci. V plánu je rozšířit o jeho data soubor testů pro validaci všech kritérií implementovaných do PragTicu.
 • 30. 1. 2006 - proveden test citlivosti PC a PI metod na materiálové vstupy na konkrétní strojní součásti. PI vykazuje velice silnou závislost na odchylce od ideálních materiálových vstupů, PC se chová mnohem lépe.

Konference, ukázky a články

 • 29. 3. 2008 - Pokud jste si snad dosud nevšimli nového titulku v záhlaví a zajímá vás, můžete na tento odkaz vstoupit i tudy.
 • 23. 3. 2008 - PragTic by se měl objevit na konferenci v Žinkovech (tam budu osobně) a Milan Růžička by mne měl zastoupit na konferenci v Leobenu (zmíněné konference lze dohledat v sekci Konference). Dále bych se měl objevit na konferenci v Berlíně v září tohoto roku. Bohužel jsou letos docela velké překryvy konaných akcí, tak zbytek si budu muset teprve ujasnit.
 • 4. 12. 2007 - Je to už týden co začal PragTic Users' Meeting. Myslím, že účastníci byli docela spokojeni. Více si můžete přečíst zde.
 • 25. 10. 2007 - V sekci 1st PragTic Users' Meeting je ode dneška již jasně určen termín konaného prvního setkání uživatelů na 27. - 28. 11. 2007. Do konce října by měl být zveřejněna finální pozvánka se všemi relevantními daty.
 • 1. 10. 2007 - Začal jsem české a slovenské uživatele obesílat s nabídkou prvního uživatelského setkání. Čas i místo je zatím nejasný (listopad, Vysočina), tématem by mělo být zaškolení do PragTicu s vysvětlením problematických bodů. Uvítám tipy na místo, temáta i případné další přihlášky.
 • 4. 8. 2007 - Dnes je spuštěna nová verze webu, která už obsahuje i stránku a databázi věnovanou konferencím. Podobně jako ostatní databáze je i databáze konferenční přístupná pro editaci a přidávání nových položek registrovaným uživatelům.
 • 21.-23. 11. 2007 - konference CADFEM User's Meeting v Drážďanech - prezentace Fatigue by PragTic, FEM Postprocessing and FatLim Database.
 • 5.-7. 11. 2007 se koná národní konference Výpočtová mechanika 2007 v Nečtinách. Budu tam s příspěvkem Pokrytí multiaxiálních únavových kritérií v oblasti meze únavy.
 • 3.-5. 9. 2007 - účastním se slovenské konference Degradácia konštrukčných materiálov s příspěvkem Multiaxial High-Cycle Fatigue - FatLim Internet Database of Experimental and Prediction Results.
 • červenec-srpen 2007 - třetí letošní číslo časopisu obsahuje článek PragTic Fatigue Freeware and FatLim Database.
 • 29. 3. 2007 - Právě jsem se vrátil z Cambridge a vezu si vynikající novinu. Náš příspěvek byl výborem vybrán pro publikaci ve speciálním čísle časopisu Fatigue & Fracture of Engineering Materials & Structures věnovaném této konferenci.
 • 26. - 28. 3. 2007 - konference Fatigue 2007 v Cambridgi, UK - příspěvek s názvem Computational coverage of region of high-cycle multiaxial fatigue and some of its results
 • 23. 11. 2006 - seminář Výpočty konstrukcí metodou konečných prvků 2006 v Brně - příspěvek pod názvem Program PragTic pro únavovou analýzu výsledků MKP
 • 13. - 19. 5. 2006 - Fatigue 2006 Conference v Atlantě - článek Search for Multiaxial Fatigue Solution přijat do posterové sekce
 • 19. - 21. 4. 2006 - seminář Únava a lomová mechanika meeting v Žinkovech - připravována prezentace Návrh nového vysokocyklového multiaxiálního kritéria
 • 21. 3. 2006 - seminář Životnost materiálu a konstrukcí 2006 v Brně - účast s příspěvkem PragTic - program pro únavový výpočet na základě MKP dat a co s ním dál
 • 13. 2. 2006 - obhajoba disertace. Oponenti: Prof. Miroslav Balda, CDM IT, Academy of Science of the Czech Republic; Prof. Jaroslav Pokluda, FME, TU Brno; Prof. Stanislav Holy, FEM, CTU in Prague.

Z mého života

Rozhodl jsem se zavést tuto sekci především proto, že v mém životě se vyskytují body, které mají dost podstatný vliv na vývoj kolem PragTicu.

 • 29. 3. 2008 - Pokud jste si snad dosud nevšimli nového titulku v záhlaví a zajímá vás, můžete na tento odkaz vstoupit i tudy.
 • 23. 3. 2008 - Tak ten grant od MPO (viz níže) jsme bohužel nedostali. Zůstávám tedy na starém principu práce - co neudělám sám, nemám. Musím říct, že už mě to docela štve a to ani neříkám nic o tom, jak to stíhám. Výrazně větší podíl práce by potřeboval jak PragTic, tak rozvoj databází. Budu muset popřemýšlet, co s tím dál.
 • 31. 7. 2007 - Poslední měsíc byl trochu náročný a chaotický. Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo soutěž na podporu projektů v rámci programu Trvalá prosperita. Byl jsem v Evektoru požádán, jestli bych nesestavil projekt, který by mohl částečně pokrýt náklady na další rozvoj PragTicu. Podařilo se mi přesvědčit reprezentanty Škody Výzkum, ČVUT a VUT, aby se do tohoto projektu zapojili. Plány v naší přihlášce jsou směřovány na multiaxiální únavu, vliv vrubovitosti, svary a nýty. Je tam také zamýšleno hodně porovnávání různých únavařských programů.
  Nicméně platí, že termín rozhodnutí je velice daleko - je to až půlka března 2008.
 • 28. 12. 2006 - Mohu vám s hrdostí oznámit, že jsem od Grantové agentury ČR obdržel tříletý postdoktorský grant, který mi opět umožní se soustředit na výzkum. Ten by se měl týkat především výpočetního řešení vysokocyklové únavy. Naprostá většina řešených problémů bude řešena s pomocí PragTicu, a tak doufám, že můžete očekávat jeho další rozvoj. Trochu nešťastný dopad tato změna má na mou další práci v Evektoru - bude totiž pokračovat už jen ve velice redukované podobě. Docela toho lituji, nicméně nabídnutá možnost jasně převážila.
 • 25. 10. 2006 - V uherskohradištské porodnici se nám narodil druhý syn - Matyáš. Doma teď máme opravdu rušno.
 • 12. 6. 2006 - V posledních čtrnácti dnech se k vývoji dostávám velmi sporadicky. Nejdřív jsem stěhoval rodinu a od té doby stále jen upravuji rodinné zázemí. Čas ale tlačí, protože uvedení nového systému načítání jsem přislíbil ke konci června.
 • 5. 5. 2006 - Dnes mám konečně zpět svůj notebook i s daty na něm. Před dvěma týdny mi začala doutnat nabíječka a teprve nyní jsem se dostal k výsledku reklamace. Naneštěstí byla baterie notebooku tak málo nabitá, že jsem si ani nestihl stáhnout potřebná data. Bylo toho až nad hlavu - nefunkční notebook s čerstvými daty, stěhování mé rodiny, začátek v nové práci. Vypadá to, že týden před zahájením konference Fatigue 2006 budu mít pěkně rušný.
 • 2. 5. 2006 - Hlavní současný problém PragTicu je, že nikoho nezajímá natolik, že by byl schopen zainvestovat jeho další vývoj. Musím proto částečně pozastavit činnost v dosavadní formě. Přijal jsem místo v Evektoru. Práce se zdá velmi zajímavá a myslím, že se můžu hodně přiučit především na praktické rovině. Dohoda s Evektorem mi ponechává jeden den v týdnu na práci pro ČVUT, což umožní jisté pokračování ve vývoji PragTicu. Snad to bude nějak fungovat. Tato změna také zahrnuje stěhování celé mé rodiny do malého městečka Kunovice u Uherského Hradiště. Musím říct, že takhle začínat znova vyžaduje docela dost energie.

papuga@pragtic.com

Title FL_DB

Weld Data

Bike in-service record

Fatigue Strength estimation via Machine Learning methods

 

 

FABER Project

 

 

1st Workshop on Thermodynamics of Fatigue Process

 

Workshop on Computational Fatigue Analysis - Vibration Fatigue Analysis

 

Workshop on Computational Fatigue Analysis - Paul Heuler's Lectures

Workshop on FKM Guideline on Strength Assessment

Workshop on Design and Fatigue of Weldments

Workshop on Vibration Fatigue Analysis

D&DT for Aircraft Engineers

WCFA & PUM


 
 
 
Development in 2011-2014 supported by:
 
TACR
 
Alfa programme